Bezplenková komunikační metoda

18.12.2024

Už jste tento název slyšeli? A co jste si pod ním představili? Bezplenková komunikační metoda je něco, co můžete v dnešní době slyšet možná častěji. Jde o metodu přirozeného vyprazdňování miminek, která může miminku i vám rodičům přinést spoustu pozitiv. Jaká? Jak a proč ji provádět? A je to vše jen super? Čtěte dále!

Co to znamená?

Ačkoliv by to člověk mohl z názvu mylně předpokládat, při bezplenkové komunikační metodě (zkráceně BKM, "bezplenkovka") nejde o to mít miminko zcela bez plenek. Vlastně můžete používat plenky úplně normálně, jen mohou být méně či více často pouze jako pojistka a zůstat čisté. 

BKM, známá anglicky jako "elimination communication," je vlastně přístup k péči o dítě, který je založený na sledování a porozumění jeho signálům, když potřebuje na toaletu. Místo používání plenek se rodiče / pečující osoby snaží zachytit potřebu dítěte a poskytnout mu možnost vyprázdnit se mimo plenku

Hlavním smyslem je tedy podpořit přirozený způsob a polohu při vyprazdňování, a především posílit komunikaci s miminkem, nacítění se na něj a jeho potřeby. 



Jak to funguje?

1. Naučíte se pozorovat signály: Každé dítě může mít různé signály, kterými se vám snaží dát najevo, že se chce vyprázdnit (vyčůrat, vykakat). Mohou to být různé grimasy, pohyby jako vrtění se, odtahování se od prsu při kojení, specifický pláč či jiné zvuky.

2. Reagujete na signály: Když poznáte, že vám dítě svou potřebu signalizuje, je čas jednat. Sundáte mu plenku, podržíte jej v poloze klubíčka nad WC/umyvadlem/kyblíčkem/nočníkem (viz obrázek nahoře), a čekáte, až se vyprázdní. 

3. Snažíte se dodržovat nějakou rutinu: Jsou určité přirozené okamžiky, kdy děti potřebují vylučovat. Např. po probuzení, během krmení, před spaním. Pokud budete v tyto momenty miminku pravidelně nabízet možnost vyprázdnit se mimo plenku, zvýšíte pravděpodobnost, že k tomu dojde.

4. Komunikujete: Můžete používat určitá slova, zvuky jako "ččč" nebo jiné signály, které dítěti časem pomohou pochopit, že se má v dané chvíli vyprázdnit.

5. Budete trpěliví a flexibilní: Cílem BKM je především naučit se navzájem komunikovat, a pomalu postupně se dostat do bodu, kdy budete mít většinu plenek nebo dokonce všechny plenky suché... až je nebudete muset používat vůbec. Je však velmi důležité brát celé to učení jako postupný proces, netlačit, nestresovat sebe ani dítě. Není dobré vyžadovat vykonávání potřeby vylučování mimo plenku vždy a všude a na 100 %.



Proč to má smysl? 

🙂 Přirozenější a snazší poloha při vylučování. 

🙂 Lepší komunikace s dítětem: Díky BKM se může rozvíjet citlivost rodičů k potřebám dítěte. Pracujete tím na posilování vašeho blízkého vztahu a nabízíte porozumění.

🙂 Je to ekologické a ekonomické: Celkově menší spotřeba plenek, vlhčených ubrousků atd. šetří životní prostředí i vaše peníze.

🙂 Přirozený přechod na nočník/WC: Díky BKM může být proces odplenkování časnější, plynulejší a méně stresující.

🙂 Podpora hygieny, komfortu: Méně času v mokré či pokakané plence = menší riziko opruzenin, infekce močových cest apod. Suchá plenka = příjemná plenka.

🙂 Snížení obtíží s odchodem plynů: Cca v prvních 3 měsících spousta dětí trpí na "prdíky", "bolavá bříška", "koliky". Díky tomuto způsobu vyprazdňování v přirozenější poloze je odchod plynů jednodušší a miminka praktikující BKM tak méně často trápí nadmutá bříška.



Je to jenom super? 

BKM má samozřejmě i některé nevýhody a potenciální rizika, o kterých je dobré vědět, než se rozhodnete ji praktikovat. Jako vše, není to metoda pro každého. Je to "práce navíc", oproti standardnímu používání plenek. 

MÍNUSY BKM:

  1. Náročnost na pozornost a čas: Sledovat všechny signály dítěte a reagovat na ně může být náročné, především pokud má člověk už dětí více nebo je jinak hodně zaneprázdněný.
  2. Možnost neúspěchu: Některé děti mohou mít velmi slabé signály, nebo jim může vadit být často přenášeny nad WC/umyvadlo. BKM nemusí fungovat pro každé dítě, což může vést ke stresu.
  3. Potřeba být blízko toaletě nebo nočníku: Pokud jste hodně venku, cestujete, chodíte na návštěvy apod., může být praktikování BKM složitější. Musíte vždy řešit a případně hledat místo, kde se bude moct dítě vyprázdnit.
  4. Reakce okolí: Spousta lidi tuto metodu nezná, a mnozí ji mohou považovat za příliš alternativní, divnou nebo až nevhodnou. To může vést k nepochopení nebo kritice ze strany okolí, tím pádem opět ke stresu pro rodiče.

MOŽNÁ RIZIKA BKM :

  1. Stres pro rodiče i pro dítě: Pokud praktikujete BKM pod tlakem a/nebo máte přehnaná očekávání, může to být stres pro obě strany.
  2. Riziko špatných návyků: To souvisí s předchozím bodem – pokud to "hrotíte" a dítě k tomuto způsobu vylučování nutíte, může dojít k negativním asociacím s vylučováním.
  3. Nedostatečné vyprázdnění: U některých dětí je i toto riziko, spíše u těch nejmenších. Mohou vylučovat přerušovaně a tím se opakovaně nedostatečně vyprazdňovat, což může potenciálně přinést zvýšené riziko zácpy nebo močových infekcí.



Doporučení 

Pokud se rozhodnete BKM vyzkoušet a případně praktikovat, je dobré k ní přistupovat se zdravým rozumem, dovolit si být flexibilní. Nemusíte to dělat na 100 %, dokonce ani na 90 %. Nemusí to být "buď a nebo". Klidně to můžete dělat jen podle možností, jen částečně. 

Hlavně doporučuji nedělat z toho "výkonnostní sport", nehrotit to a nadměrně nestresovat sebe ani dítě. Zkuste být trpěliví a brát to především jako možnost zlepšovat komunikaci a vzájemné pochopení potřeb dítěte ♥️