První pomoc u dětí - dušení
Dávení a dušení jsou situace, se kterými se jako rodiče můžete u těch nejmenších jistě setkat. Dávení je součástí přirozeného postupného učení se a nejvíce ho můžete vidět v období začátku příkrmů s kousky. Dušení oproti tomu je něco jiného, méně častého, ale o to závažnějšího. Je důležité naučit se tyto dva stavy rozeznávat a odlišovat, protože se často zaměňují a i první pomoc u nich je rozdílná.
DÁVENÍ
Dávení je obranný reflexní mechanismus ke kterému dochází v případě, že je v ústech něco příliš velkého, co dítě nedokáže spolknout. Dávení poté pomáhá dostat to zpět ze zadní části úst dopředu do úst / ven z úst, aby se to nedostalo do dýchacích cest a nedošlo tak k dušení. Pokud je dávení úspěšné, následuje vydávení, vyplivnutí či až vyzvracení.
Jak vypadá dítě, které se dáví? U dávení zůstává dítě aktivní - vydává dávivé zvuky, vystrkuje jazyk dopředu až z úst, otevírá ústa, může zčervenat, může se kroutit, hýbat, kašlat, prskat, poté může plakat... Důležité je hlavně to, že dítě zůstává po celou dobu dávení AKTIVNÍ.
🆘 PRVNÍ POMOC: U dávení je to především dítě POZOROVAT. Ideální je do procesu nezasahovat, dítě podpořit slovy, vyjádřit mu důvěru, že situaci zvládne. Nesnažte se mu pomáhat, nedávejte mu prsty do úst - tím byste naopak zvýšili riziko dušení.
Pozn.: Opakované dávení je proces učení, který je vlastně prospěšný - chrání před dušením. Díky němu se dítě učí jak manipulovat s potravou v ústech, kam ji posunout, jak ji pokousat, jak velký kus jde spolknout. S dávením se setká jistě každý rodič - při BLW metodě již od začátku příkrmů, protože se začíná s kousky už od začátku, při podávání pyré až později. Ale docházet k němu bude nějakou dobu bez ohledu na metodu přikrmování a je to normální.
Je vědecky dokázané, že pokud se kojenec začne setkávat s kousky od začátků příkrmů, tedy od těch cca 6 měsíců života, kdy je dávivý reflex na jazyku "blíže rtům", má v tomto věku lepší předpoklad pro úspěšné vydávení kousků a tím pádem nedušení. S dalšími měsíci života se totiž tento ochranný dávivý reflex postupně posouvá hlouběji, ke kořeni jazyka, tedy blíže dýchacím cestám. Čím později se děťátko s kousky ve stravě setkává, tím větší riziko dušení vzniká - vydávit kousek potravy z hlubší části úst je totiž samozřejmě náročnější proces.
DUŠENÍ
Oproti dávení je dušení něco jiného. Jde již o dost závažný a potenciálně až život ohrožující
stav. V tomto případě dojde k tomu, že se NĚCO dostává až do dýchacích cest dítěte, kde dojde k vytvoření překážky. Překážka může být buď částečná nebo úplná. Co může být to NĚCO?
- mateřské mléko či umělé mléko
- hleny
- zvratky
- potraviny
- předměty
Jak vypadá dítě, které se dusí? Podle velikosti překážky - pokud je překážka částečná, dítě může dýchat, silně kašle, může hvízdat, dýchat zrychleně, být vyděšené. Pokud je však překážka úplná, dítě je nápadně tiché (nepláče, nekašle), je velmi vyděšené, postupně může změnit barvu (od fialové po modrou až šedou), při delším trvání dojde ke ztrátě vědomí.
🆘 PRVNÍ POMOC: Reakce na dusící se dítě musí být především RYCHLÁ. Opravdu není čas googlit si "co teď". Pokud není kašel efektivní, tak první pomocí u dušení jsou vypuzovací manévry podle věku dítěte. Pokud nebudou úspěšné a nepovedou k vypuzení překážky z dýchacích cest, dojde u dítěte ke ztrátě vědomí, a následně bude nutné pokračovat v řešení situace pomocí resuscitace dítěte (KPR).
⬇ ⬇️ ⬇️ ⬇️ ⬇️ ⬇️
Takže jak na to?
1. Podpora
kašle
2. Údery
mezi lopatky
3. Stlačování
nadbřišku NEBO Heimlichův manévr
DO 1 ROKU VĚKU:
- Pokud dítě kašle, podpořte ho v kašli (slovně, ukázkou) a pozorujte jej.
- Pokud dítě už nekašle/kašel není efektivní, tak si jej položte břichem na své předloktí či stehna, hlavou a obličejem směrem dolů. S výhodou zde využijete gravitaci. Začněte provádět údery mezi lopatky, které je potřeba směřovat od bránice k ústům, celkem 5x, vaší nataženou dlaní (viz foto 1).
- Pokud údery nestačí, následně využijte metody stlačování nadbřišku. Dítě si otočte obličejem směrem vzhůru a stlačujte 2 spojenými prsty nadbřišek dítěte (místo těsně pod hrudní kostí), celkem 5x (viz foto 2).
Údery mezi lopatky a stlačování nadbřišku je potřeba střídat dokud nedojde buď k vypuzení překážky nebo ke ztrátě vědomí, kdy je potřeba neodkladně zahájit resuscitaci dítěte ‼️
NAD 1 ROK VĚKU:
- Pokud dítě kašle, podpořte ho v kašli a pozorujte jej.
- Pokud dítě už nekašle/kašel není efektivní, tak si je postavte před sebe, zády k vám, a provádějte údery mezi lopatky, které je potřeba směřovat od bránice k ústům, celkem 5x.
- Pokud údery nestačí, následně se využívá tzv. Heimlichova manévru. Postavíte se těsně za dusící se dítě - u malých dětí do kleku, u velkých vestoje - položíte si pěst jedné ruky do nadbřišku (měkké místo těsně pod hrudní kostí), druhou ji obejmete, a provedete stlačení nadbřišku směrem dozadu a nahoru, celkem 5x (viz foto 3).
Údery mezi lopatky a Heimlichův manévr je potřeba střídat dokud nedojde buď k vypuzení překážky nebo ke ztrátě vědomí, kdy je potřeba neodkladně zahájit resuscitaci dítěte ‼️
K ZAPAMATOVÁNÍ:
1) Dávení = obranný reflexní mechanismus, je prospěšné, chrání před dušením.
2) Dušení = zdraví až život ohrožující naléhavý stav, kdy dojde k vytvoření překážky v dýchacích cestách.
3) Dušení je třeba rychle řešit - podporuji kašel ➡️ dávám údery mezi lopatky ➡️ stlačuji nadbřišek či provádím Heimlichův manévr (podle věku dítěte). Provádím opakovaně vždy 5x (5 úderů, 5 stlačování/manévrů).
4) Řešení se liší podle věku - do 1 roku X nad 1 rok.
5) Pokud není řešení dušení úspěšné, dítě nedýchá a ztratí vědomí (nereaguje) - ZAHAJUJI RESUSCITACI A VOLÁM RZS!
Zdroje:
1. Aktuální guidelines první pomoci (z roku 2021): https://cprguidelines.eu/guidelines-2021
2. Australia Wide First Aid - KPR kojenci: https://www.australiawidefirstaid.com.au/resources/cpr-guide-infants
3. Australia Wide First Aid - dušení kojenci: https://www.australiawidefirstaid.com.au/resources/first-aid-for-choking-baby
4. Kurz První pomoc u dětí v rámci specializačního vzdělávání v pediatrii
5. Kurz První pomoci dětem od Solid Starts