Teplota u dětí - 2. část, terapie

15.08.2024

Pokud má vaše dítě jinou než normální tělesnou teplotu, má to vždy nějaký důvod a je tedy dobré vědět, jak se k němu chovat. Zde ve druhém článku o teplotě u dětí se dočtete, jakým způsobem můžete terapeuticky tu nestandardní teplotu u dětí (ne)řešit.  

V prvním článku o teplotě u dětí jste se mohli dočíst podrobnější teoretické i praktické informace - co je to normální či nenormální tělesná teplota, proč ke změnám teploty dochází, jak teplotu u dětí správně měřit, kdy s nestandardní teplotou vyrazit k dětskému lékaři a také jaké může mít horečka komplikace. Pro první článek klikněte ZDE.

A nyní si můžete přečíst druhý článek, snad ještě důležitější - TERAPII


Terapie zvýšené teploty u dětí

Zvýšenou teplotu není potřeba snižovat žádnými způsoby. Naopak je pro tělo dítěte prospěšná v boji proti probíhající infekci, dochází při ní k "zabíjení" či snížení množení mikrobů (virů, bakterií).

Důležité jsou však podpůrná péče a režimová opatření:

  • navýšení příjmu tekutin
  • klidnější aktivity, odpočinek
  • lehčí strava (nabízet, nenutit)
  • tepelný komfort (nenabalovat, nenechávat "vypotit", lehká přikrývka), úprava teploty prostředí
  • ...a především zvýšená péče a pozornost dítěti ❤️

Pozn.: Pokud by mělo dítě kromě zvýšené teploty i bolesti, je samozřejmě možné podávat léky za účelem snížení bolesti.


Terapie horečky u dětí

Oproti tomu horečka už je závažnější stav, při kterém je vhodné situaci řešit komplexně. Doporučené postupy ke snižování horečky se celosvětově liší, není žádný naprosto univerzální postup, který by striktně říkal, kdy a jak na horečku reagovat. Důležitější než hodnota na teploměru je totiž především celkový stav dítěte. Jsou děti, které se budou cítit již při teplotě 38,0°C velmi zničeně, vyčerpaně, a jsou naopak děti, které jsou schopné při teplotě 39°C fungovat úplně normálně, být čilé a akční a veselé. 

Nejčastěji se můžete setkat s doporučením účinně snižovat horečku od rozmezí 38-38,5°C

Pozn.: Za mě osobně není potřeba akutně běžet pro léky při hraniční horečce 38-38,5,0°C, ale je potřeba zpozornět a sledovat chování dítěte. Pokud se chová standardně, neodmítá tekutiny a "funguje", je možné se snižováním počkat a teplotu za 30-60 minut přeměřit. Pokud je však dítě velmi skleslé, mrzuté, stěžuje si, že mu není dobře, odmítá tekutiny, případně jej znáte, že na horečku reaguje velmi brzy a velmi výrazným způsobem, v tom případě bych začala se snižováním horečky už při té první hranici a to cca 38°C.

Proč vlastně snižovat horečku? Důvodem je především ÚLEVA - zmírnění nepříjemných pocitů dítěte při nemoci, snížení rizika komplikací horečky (hl. dehydratace), příp. zároveň potlačení bolesti.

Jak na to?

1) Podpůrná péče, režimová opatření

  • TEKUTINY - navýšení příjmu tekutin je při horečce opravdu velmi důležité ‼‼‼
  • klid, odpočinek - izolace od kolektivu, klid doma, bez fyzické námahy, není však nutné být celý den jen v posteli
  • (výživa) - při horečce je běžné nechutenství, je vhodné nabízet lehkou stravu bohatou na tekutiny a určitě do jídla nenutit 
  • tepelný komfort - lehké oblečení, lehká přikrývka, nenabalovat, nenechávat "vypotit", regulovat teplotu prostředí
  • péče, láska, pozornost, trpělivost, tolerance
  • kontrola! - dítě pod dozorem ve dne i v noci, v noci ideálně spánek ve stejné místnosti/posteli nebo alespoň používat (video)chůvičku

2) Farmakoterapie, tedy terapie léky 

Z léků se využívají analgetika/antipyretika (= léky tlumící bolest/horečku). Tyto léky neléčí nemoc, nepůsobí na její příčinu, pouze tlumí příznaky. Pokud se používají správně, tedy ve správném dávkování a frekvenci, mají minimální riziko nežádoucích účinků. U dětí se standardně využívají léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu. 

Pozn.: U dospělých někdy užívaná kyselina acetylsalicylová (obchodní název Aspirin, Acylpyrin atd.) je dětem do 15 let zakázaná z důvodu rizika poškození jater! 

Analgetika/antipyretika s obsahem paracetamolu/ibuprofenu mají různé obchodní názvyrůzné lékové formy. Lékovou formu je potřeba zvolit podle věku a tolerance dítětem. U nejmenších dětí se podávají čípky či sirupy, pro starší existují tablety rozpustné v ústech, žvýkací tablety, měkké tobolky či tvrdé tablety na polykání.  

Paracetamol

  • obchodní názvy Panadol, Paralen, Paracetamol, Paramegal, Paramax atd. 
  • od novorozeneckého věku
  • čípky, sirupy, tvrdé tablety
  • jednotlivá dávka 10-15 mg/kg
  • podávat v minimálním intervalu á 6 hodin (max. 4x za 24 hod.)

Ibuprofen

  • obchodní názvy Nurofen, Ibalgin, inflanor, Ibuprofen, Brufen atd. 
  • od 3 měsíců věku
  • mimo tlumení bolesti a horečky působí i protizánětlivě
  • čípky, sirupy, tablety rozpustné v ústech, žvýkací tablety, měkké tobolky, tvrdé tablety
  • jednotlivá dávka 5-10 mg/kg
  • podávat v minimálním intervalu á 6-8 hodin (max. 3-4x za 24 hod.)

PRAKTICKÉ POZNÁMKY K LÉKŮM NA TEPLOTU:

  1. Zásadní je dávkování léků podle aktuální VÁHY, ne podle věku! (Pozn. pozor na návod na krabičce, hl. u sirupů s ibuprofenem). 
  2. Vhodnější může být začít paracetamolem, není to však nutné.
  3. Léky s odlišnou účinnou látkou můžete střídat po 3-4 hodinách (1x paracetamol, 1x ibuprofen, při střídání si lék zapisujte). 
  4. Po podání léků dochází k poklesu teploty postupně, pokles běžně ZAČÍNÁ cca za 30 min. (u čípků dříve), u vysoké horečky je uspokojivé a známka "fungování" léku pokles o 1°C, nelze očekávat vždy pokles až na normální hodnotu.
  5. Čípky lze půlit - lépe podélně, nahřátým nožem. 
  6. Sirupy lze podávat různými způsoby - přiložený dávkovač, lžička, injekční stříkačka.
  7. Některé tablety můžete drtit a poté podávat v malém množství vody. 
  8. Léky nemíchejte do většího množství tekutiny/potraviny. 
  9. Snažte se lék podávat dítěti s klidem, s vysvětlením důležitosti, bez lhaní, vyhrožování, ne násilím. 


3) Fyzikální metody chlazení

Jde o doplňkovou metodu při snižování horečky, pokud to dítě toleruje. Není to metoda vhodná vždy - určitě ne při netoleranci dítětem, pokud má dítě studené či mramorované končetiny a/nebo pokud má na kůži vyrážku, kterou není vhodné namáčet. 

Je potřeba používat pouze vlažnou vodu, ne studenou, limitovat čas na 10-20 minut i méně, dle tolerance, nebo do úlevy. 

Specifické je využívání kontaktu kůže na kůži, kdy mimo šíření tepla podle zákonů fyziky jde především o léčivé účinky fyzického kontakt s maminkou či jinou blízkou osobou. 

  • obklady - nad velké cévy (podpaží, třísla, trup), ne na končetiny

  • otírání mokrou žínkou či houbou - až celé tělo

  • vlažná sprcha či koupel - společně s rodičem, starší dítě samo, při toleranci a spolupráci

  • kontakt kůže na kůži 💗

4) Další možnosti snižování horečky

Podpůrnou péči a režimová opatření považuji v terapii horečky za to nejdůležitější. V případě vyšší horečky/horší snášenlivosti horečky u dítěte osobně určitě doporučuji používat klasické léky s jasně danými a vědecky potvrzenými účinky (paracetamol, ibuprofen), případně přidat fyzikální metody chlazení. 

Někteří rodiče však preferují ještě jiné možnosti, jak horečku řešit - dalo by se říct alternativní metody. Jejich užívání je na uvážení každého rodiče, a myslím, že je vhodné brát v úvahu nejen názor rodiče, ale i toleranci a účinnost u svého dítěte a především závažnost jeho zdravotního stavu. Takže klidně vyzkoušet, ale mít na paměti i další možnosti terapie 🙂

  • homeopatika - např. čípky Viburcol 

  • bylinky


OPAKOVÁNÍ - PRAKTICKÉ POZNÁMKY O TEPLOTĚ U DĚTÍ K ZAPAMATOVÁNÍ:  

  1. Naučte se rozlišovat mezi zvýšenou teplotou a horečkou.
  2. Při měření uvnitř těla (zadeček, ústa) vždy od naměřené teploty odečtěte cca 0,5°C. 
  3. Vybavte si lékárničku ihned při narození miminka - na začátek postačí ohebný digitální teploměr a čípky s paracetamolem (Paralen 100 mg čípky).
  4. U staršího dítěte se vyplatí mít doma léky s 2 účinnými látkami - paracetamol/ibuprofen, příp. i 2 formy podání (čípek, sirup/tablety). 
  5. Pokud jdete k lékaři s horečkou, teplotu doma vždy nejdříve změřte a v případě horečky podejte léky na teplotu ještě před návštěvou lékaře!
  6. Vždy dávkujte léky podle aktuální VÁHY dítěte, ne podle jeho věku. 
  7. Nepodceňujte varovné příznaky. Pokud má dítě mimo horečku závažné varovné příznaky, je nutné zajistit mu vyšetření lékařem co nejdříve!

Zdroje:

  1. Odborné doporučení společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP - https://www.nzip.cz/clanek/641-horecka-u-deti<br> 
  2. Informace ze studia na VŠ a z praxe dětské lékařky 🙂