Výživa kojenců a batolat - BLW
BLW je jiný, než v ČR klasický způsob výživy dětí při postupném přechodu na pevnou stravu, tedy při pokračování z výlučného kojení či krmení umělým mlékem. V posledních letech zažívá ve světě i v ČR boom. Proč je tomu tak a co vám může tento jiný přístup přinést?
Na začátek je dobré si říct, co to BLW vlastně znamená. Zkratka BLW znamená Baby-led Weaning = v doslovném překladu "dítětem vedené odstavení". Někdy se také můžete setkat s termínem Baby-led Feeding = "dítětem vedené krmení". Tento překlad je mi sympatičtější a myslím, že i lépe odpovídá principům metody a celou metodu lépe vystihuje. Cílem příkrmů u kojených dětí by totiž nemělo být jejich odstavení, ale přikrmování společně s pokračováním v kojení.
Zásadní myšlenkou je tedy krmení dítěte vedené primárně dítětem. Tím se BLW metoda liší od klasického přístupu, kdy krmení dítěte vede rodič, tedy od standardního krmení především lžičkou.
Základní principy BLW:
1) SPOLEČNÉ STOLOVÁNÍ - stejná
doba, stejné místo a stejné jídlo, jako celá rodina
2) PESTRÉ JÍDLO - dítě má možnost zkoušet široké spektrum pokrmů - potraviny různých chutí, barev, typů úprav, textur
3) RESPEKTUJÍCÍ ZPŮSOB podávání příkrmů – rodič rozhoduje pouze CO a KDY se k jídlu podává, dítě si poté samo určuje, CO a KOLIK toho sní (a JESTLI vůbec něco)
4) DÍTĚ SE KRMÍ SAMO – ochutnává, hraje si, je aktivní
Z těchto principů vyplývá, že ke krmení tímto způsobem je potřeba, aby dítě bylo v určité fázi psychomotorického vývoje. Není to metoda vhodná pro děti mladší cca 6 měsíců. Je to metoda vhodná pro zdravé a prospívající děti.
Začít podávat příkrmy formou BLW je možné přibližně od 6 měsíců věku, připravenost se může u různých dětí individuálně lišit.
Ad 1) SPOLEČNÉ STOLOVÁNÍ
Z mého pohledu se jedná o to nejzásadnější z celé metody BLW. V praxi to vypadá tak, že připravíte nějaké konkrétní jídlo, které naservírujete celé rodině k jednomu stolu ve stejný čas. Samozřejmě je potřeba dané jídlo vždy upravit podle aktuálního stáří dítěte - s ohledem na vhodnost potravin, bezpečnost servírování a motorické dovednosti dítěte.
Ad 2) PESTRÉ JÍDLO
V metodě BLW je postupné opatrné zavádění jednotlivých potravin á 3-5 dní považované za zastaralé. Je pouze vhodné zachovat opatrnost a pozvolné zavádění u 9 nejčastějších potravinových alergenů (viz. článek "Výživa kojenců a batolat - základ"), ale u potravin nerizikových je možné nabízet něco nového klidně každý den. Tímto způsobem dosáhnete jednoho z nejdůležitějších cílů příkrmů - aby dítě do 1 roku věku ochutnalo co nejširší škálu potravin, které se běžně v rodině jí, včetně různých druhů úprav a textur. Už od 6 měsíců věku můžete dítěti jídlo vhodně ochucovat, není potřeba nabízet jídlo mdlé chuti a s jedinou konzistencí. Na ochucení využijte bylinky, jemné koření, mleté oříšky a oříšková másla, různé druhy tuku... Vyhněte se pouze solení a slazení cukrem.
Ad 3) RESPEKTUJÍCÍ ZPŮSOB
Díky metodě BLW se buduje důvěra mezi rodičem a dítětem. Jediným úkolem rodiče je připravit vhodné jídlo a rozhodnout, CO a KDY se bude jíst, a držet se hesla "nabízím, nenutím". Dítě má poté svobodnou volbu v rozhodování, KTERÉ z nabízených potravin bude jíst, KOLIK toho sní a JESTLI vůbec něco.
Ad 4) DÍTĚ SE KRMÍ SAMO
Ano, opravdu je možné, aby se dítě od věku přibližně 6 měsíců krmilo samo. Stačí mu k tomu připravit vhodné podmínky. Cílem prvních měsíců příkrmů není, aby dítě snědlo přesně odváženou porci oběda či jiného pokrmu. Do 1 roku věku je hlavním zdrojem výživy mateřské, ev. umělé mléko. Cílem by tedy mělo být, aby se dítě seznamovalo s opravdovými potravinami v jejich přirozené podobě a aby zkoumalo, ochutnávalo, hrálo si, budovalo si kladný vztah k jídlu. Jsou děti, které už od začátků příkrmů sní větší množství jídla, stejně tak jsou děti, kterým to trvá déle. V obou případech je to v pořádku a je to volba dítěte, samo si určí, co potřebuje, a k tomu má od rodiče důvěru.
Dítě jí od začátků příkrmů rodinnou stravu, nedostává speciální "dětskou stravu". Rodinná strava se vždy pouze upraví podle aktuálního stáří dítěte s ohledem na vhodnost potravin, bezpečnost servírování a motorické dovednosti dítěte.
Pozn.: Ohledně bezpečnosti servírování dle věku a dovedností dítěte doporučuji nastudovat knihy / webové stránky / IG profily zmiňované v záložce INSPIRACE (Výživa - BLW). Více se o bezpečnosti při BLW zmíním ještě v plánovaném článku "Výživa kojenců a batolat - bezpečnost".
Co není BLW?
Často se v různých neodborných článcích i v běžné konverzaci dozvíte, že BLW je vlastně jenom takové "finger-food" (jídlo do ruky). Že hlavní pointa celého BLW je ta, aby se miminku od začátku příkrmů dávalo jídlo do ručky, místo toho, aby se krmilo lžičkou. Částečně to tak je, ale filosofie BLW v hlubším kontextu je o dost komplexnější, viz principy metody výše. "Finger-food" je vhodné nabízet dětem od cca 8-10 měsíců věku bez ohledu na primární metodu krmení.
Rodič důvěřuje dítěti - dává mu možnost učit se rozeznávat signály hladu a sytosti, dává mu možnost vybrat si z několika druhů potravin tu, na kterou má zrovna chuť.
Jaké jsou výhody BLW pro dítě?
- dostává od prvního setkání s pevnou stravou důvěru od rodiče
- budování pozitivního vztahu k jídlu, radost z jídla
- učí se samo rozeznávat signály hladu a sytosti
- samo si určuje množství, kolik toho sní
- trénuje kousání od útlého věku
- od začátků příkrmů poznává skutečné potraviny v jejich přirozené podobě
- prokazatelně pozitivní vliv na rozvoj řeči
- větší ochota zkoušet nové potraviny
- prevence pozdější vybíravosti v jídle
- prevence pozdějších poruch příjmu potravy
Jaké jsou výhody BLW pro rodiče?
- možnost vařit od začátků příkrmů stejné jídlo pro celou rodinu, ne pro každého člena zvlášť
- motivace poupravit svůj běžný jídelníček do "zdravější podoby"
- úspora času - nevaříte speciální jídla, jíte zároveň s dítětem a nekrmíte jej
- úspora financí - dítě jí rodinné jídlo, nedostává speciální "dětskou stravu"
Úspora času je tedy relativní výhoda, protože první měsíce s BLW většinou znamenají po společném stolování poměrně dost nepořádku a následného úklidu po dítěti. S přibývajícím věkem však nepořádku standardně ubývá :-)
Úspora financí je taky relativní výhoda, záleží na vašem nastavení, i tak si však myslím, že spíše po dítěti dojíte stejné jídlo, jaké děláte pro sebe, než příkrm ze skleničky či mixovanou/mačkanou stravu :-)
S dcerou jsme od začátků příkrmů principy BLW metody do velké míry praktikovali a dávalo nám to smysl. Mohu říct, že to byl přístup "přesně pro ni", pro velmi aktivní a zvídavé dítě, které se už odmalinka rádo na všem podílí, rozhoduje se samo a umí se ozvat. Nedrželi jsme se metody dogmaticky na 100 % a nemyslím si, že je to potřeba. Pozitivní výsledky našeho rozhodnutí krmit hlavně formou BLW sklízíme denně!🥳
Zdroje:
- Kniha "Vím, co mi chutná" (G. Rapley, T. Murkett)
- Kniha "Jíme společně" (R. Maťašovská, N. Prokešová)
- SolidStarts - www.solidstarts.com, www.instagram.com/solidstarts