Zdravé zoubky

14.10.2023

Základ pro zdravé zoubky dítěte se vytváří již od časného těhotenství, kdy výživa a celkový životní styl budoucí maminky má pozitivní (nebo negativní) vliv na jejich vývoj ještě před narozením. Po narození je výživa nadále zásadní - a to jak výživa kojící maminky, tak výživa dítěte samotného, která by měla obsahovat dostatek vápníku, fosforu a vitaminu D. No a jak postupovat, až se zoubky začnou prořezávat? Čtěte dále! 

🦷 Kdy začít čistit zoubky? 

V okamžiku prořezávání prvního zoubku. Vážně, na nic nečekejte!

🦷 Čím čistit?

Zpočátku nejlépe jednosvazkovým kartáčkem. Je malý, takže s ním přesně zacílíte, kam potřebujete, a dítě v pusince štve méně, než velký kartáček. Až bude zoubků více, je vhodné začít čistit klasickým kartáčkem pro nejmenší děti - vybírejte kvalitní kartáček s malou hlavičkou s hustými, měkkými a rovně střiženými štětinkami. A je dobré nadále dočišťovat i jednosvazkovým kartáčkem, a to především na přechodu zoubku a dásně.

Mezizubní kartáčky – ty je vhodné používat v těch místech a od té doby, kde a kdy se začnou některé zuby vzájemně dotýkat. Důležitá je správná velikost a technika, se kterou vám může poradit dentální hygienistka.

Zubní nit - ta je také vhodná, ale může být u malých dětí náročnější na manipulaci, než mezizubní kartáčky. U malých dětí se používá tzv. "flosspic", zubní nit napnutá na takovém jakoby párátku/mečíku. Pokud je dítě velmi spolupracující, je možné používat obojí. Pokud není, jsou lepší mezizubní kartáčky.

TIP: U těch nejmenších může být fajn používat jeden zubní kartáček pro dítě – jakýkoliv (nějaký zajímavý, barevný, svítící, …), který bude dítě kousat, testovat, žužlat. A druhý pořádný pro rodiče.


🦷 Čím nečistit?

Prsťáček, žínka, otírání zoubků v noci po kojení/krmení lahví. Nemá to žádný smysl, zoubky to od zubního plaku pořádně neočistí. Prsťáček může být prospěšný k masáži dásní u neprořezaných zoubků, pokud to dítěti pomáhá a líbí se mu to.

Vhodné je čistit zoubky 2x denně - ráno/dopoledne a večer. Večer před spaním opravdu důkladně.

🦷 Jak čistit?

Způsobů je mnoho, to nejdůležitější je na zoubky dobře vidět. Najděte si tedy takovou pozici, kdy opravdu dobře vidíte, který zub a jak dobře právě čistíte. Např. si můžete sednout na zem/gauč s nataženýma nohama a s hlavou dítěte ve vašem klíně/mezi nohami, kdy dítě má natažené nohy jako vy. 

🦷 Máme používat zubní pastu i u těch nejmenších?

Ohledně používání zubní pasty jsou názory nejednotné. Zubní pasta sama o sobě nemá zásadní úlohu při čištění, zásadní je mechanické rozrušení plaku na zubech zubním kartáčkem. Pokud tedy čistíte na 101 %, není pasta nutná. Může však být dobrým pomocníkem ze dvou důvodů. Pro některé děti je motivací k čištění, především díky zajímavé chuti. Druhým důvodem je obsah fluoridů či jiných účinných látek (např. hydroxyapatitu), které se díky používání zubní pasty do zubů doplňují, a kompenzují tak méně než stoprocentně dokonalé čištění. 

Nejčastější otázka bývá, kdy začít používat pastu s fluoridy, a opět dle různých zdrojů najdete různá doporučení. Někdo doporučuje od prvních zoubků, někdo od 1 či 2 let, někdo od doby, kdy je dítě schopno zbytky pasty vyplivnout. Pokud zubní pastu s fluoridy u malých dětí používáte, zkontrolujte si obsah fluoridů max. 1000 ppm, a hlídejte množství:

  • do 2 let množství velikosti zrnka rýže
  • 2-6 let množství velikosti (malého) hrášku

🦷 Kdy začít chodit k zubnímu lékaři?

Většinově se můžete setkat s doporučením navštěvovat zubaře od 1 roku věku, poté nadále 2x ročně. Někteří zubaři vyšetří dítě již s prvními prořezanými zoubky, kdy je možné provést i edukaci ohledně jejich čištění.

➡️ Rozhodně nesouzním s názorem některých zubařů, že první návštěva má proběhnout až se prořežou všechny zuby.

🦷 A kdy na dentální hygienu?

Je možné začít chodit od batolecího věku (1-3 roky). Zkuste s sebou vzít dítě, když jdete na dentální hygienu vy jako rodič. Může to být užitečné i k tomu, aby se provedla kontrola zubní hygieny u dítěte, abyste se naučili správnou techniku čištění a případně používání dalších pomůcek, jako jsou mezizubní kartáčky (vč. správného výběru velikosti) a zubní nit. Cca od 3-4 let může dítě zvládnout i standardní ošetření dentální hygienistkou. 

🦷 Může si dítě čistit zoubky samo?

Reálně si dítě nezvládne dostatečně vyčistit zuby ani v předškolním a mladším školním věku – nemá ještě dokonale vyvinutou jemnou motoriku, nedostane se na některé plošky zubů, nemá dostatečnou motivaci. Proto je potřeba zuby dětem dočišťovat - dle zručnosti konkrétního dítěte až do věku 6-12 let. Zodpovědnost za zdravé zoubky u dětí je jen a jen na rodičích.

Je dobré, když se dítě odmalinka učí čistit si zoubky samo. Avšak minimálně do věku 6-12 let by mu je měl vždy dočišťovat dospělý!


🦷 Co zvyšuje riziko vzniku zubního kazu?

Na prvním místě a s velikou převahou především nesprávná/nedostatečná zubní hygiena ‼️‼️

A poté dále:

  • časný a opakovaný kontakt s cizími bakteriemi dutiny ústní (od lidí, kteří sami nemají hygienu úst skvělou, "trpí na kazy" apod.) - od dospělých osob, sourozenců atd. (sdílení příborů, olizování lžiček a dudlíků, sdílení lahví/skleniček, ...) ‼️
  • konzumace sladkých nápojů, konzumace cukru ‼️
  • časté svačinky během dne, především různé dětské mňamky, které zůstávají nalepené na zubech (tyčinky, sušenky, sušené a lyofilizované ovoce, preclíky apod.) ‼️
  • spánek s otevřenými ústy ‼️
  • zkrácené uzdičky v dutině ústní ‼️
Zubní kartáček je vhodné měnit každé 2-3 měsíce, při viditelném opotřebení či po nemoci i častěji.

🦷 A co kojení a zubní kazy?

Pokud má dítě správné přisátí, mateřské mléko se zubů dotkne spíše minimálně. Zároveň obsahuje mnoho látek a minerálů, které vzniku zubního kazu zabraňují.

Obecně za předpokladu perfektní zubní hygieny není noční kojení problém a nezvyšuje riziko zubního kazu.

🦷 Co když se dítěti čištění zubů nelíbí?

Ideální je najít způsob, jak to dělat po dobrém - zkoušet různé možnosti, různé "taktiky" - např. říkanky, povídání, videa, nápodoba, čištění plyšákům či sobě navzájem, zubní pasta s příchutí, svítící kartáček, atd.

Je tu samozřejmě možnost, že si dítě časem i samo zvykne, odpor může být jen dočasný. Může mít i své pochopitelné důvody, jako aktuální prořezávání zoubků, nemoc, bolest atd. I při těchto zřejmých a dočasných důvodech je potřeba nepřestat zoubky čistit.


Jak se na to dívám já osobně? Myslím si, že pokud dítěti čistím zuby s jeho nesouhlasem, a nedaří se dlouhodobě najít způsob, jak to dělat "po dobrém", způsobí mu to pár minutové denní čištění zubů v přítomnosti blízké osoby menší trauma, než kdybych zuby nečistila, a poté musela řešit následky. Věřím, že větší potenciál na trauma je náročné (a mnohdy opakované) ošetřování zubů na křesle u zubního lékaře... 


PREVENCE VZNIKU ZUBNÍHO KAZU U NEJMENŠÍCH: 

  1. Pravidelná a pečlivá zubní hygiena od prvního prořezaného zoubku - čistí vždy hlavně rodič!   
  2. Nedávat slazené nápoje, ideálním nápojem je čistá voda nebo neslazený čaj. 
  3. Nedávat slazené potraviny nebo jejich množství omezit na minimum. 
  4. Neolizovat dudlíky, lžičky, nesdílet příbory a hrnky/skleničky a edukovat v tom i prarodiče apod. 
  5. Jako rodiče mít co nejlepší úroveň zubní hygieny. 
  6. Dodržovat preventivní prohlídky u zubního lékaře 2x za rok. 
  7. Docházet odmalinka na dentální hygienu. 



Zdroje:

  1. Odborné příspěvky MDDr. Michaely Štětinové aka @dentist_for_small. 
  2. Leták Péče o dětské zoubky (MDDr. Hedvika Kaplánová)
  3. Pokračovací kurz laktačního poradenství (2024, MAMILA o.z.)